כיצד טיפול באמנות יכול לרפא טראומה

כיצד טיפול באמנות יכול לרפא טראומה

דיבור על זיכרונות קשים יכול להיות אתגר. זה המקום שבו הטיפול באמנות נכנס לתמונה. במאמר זה של מחשבות על חיים ואהבה אנו נסביר כיצד ביטוי אמנותי יכול לעזור לנו לעבד חוויות עבר.

מאות מיליוני מבוגרים חוו אירוע טראומטי בשלב מסוים. גם אם ההשפעות הפיזיות נרפאו והזיכרונות דעכו, ההשפעה של אירועים אלו יכולה להימשך שנים או עשרות שנים.

טיפול הוא בחירה פופולרית עבור אלה שנאבקים לרפא את טראומת העבר שלהם, אבל מה קורה כשאתה לא יכול לבטא את הדברים שקרו לך כדי להתחיל את תהליך הריפוי הזה? טיפול באמנות עשוי להיות פתרון. מהו טיפול באמנות וכיצד יכולים אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש להשתמש בו כדי לעזור לרפא טראומה מהעבר?

מהי טראומה?

המילון מגדיר טראומה כ"חוויה מעיקה או מטרידה מאוד", אבל זו הגדרה מאוד מינורית למשהו שמשפיע באופן עמוק על חלק גדול מהאוכלוסייה. לפי המועצה הלאומית לרווחה נפשית, כ-70% מהמבוגרים בארצות הברית חוו אירוע טראומטי לפחות פעם אחת. זה יותר מ-223 מיליון אנשים בארה"ב לבדה.

תגובות הטראומה משתנות באופן דרמטי מאדם לאדם. חלקם יכולים לעבור את כל חייהם מבלי להיתקל בטריגרים שלהם או לחוות השפעות שליליות מהטראומה שלהם. אחרים עשויים למצוא את החוויות שלהם מתישות לחלוטין ולדרוש תמיכה נוספת כדי לתפקד בחיי היומיום שלהם.

דרכים שבהן טראומה משנה את המוח והגוף

לחוות אירועים טראומטיים יש השפעה דרמטית הן על המוח והן על הגוף. האמיגדלה משמשת כמרכז לזיהוי סכנות, ומזהירה אותך כאשר אתה עומד לשים את היד על תנור לוהט או להיכנס לתנועה. כאשר אתה חווה אירוע טראומטי, חלקי המוח האחראים על השפה – גם דיבור וגם הבנה – נסגרים, ומאפשרים לאמיגדלה להשתלט. חלק זה של המוח מתעד זיכרונות חזותיים ומגע של האירוע הטראומטי.

זו דרך מדעית מהודרת לומר שבני אדם מאחסנים זיכרונות טראומטיים במוחם ובגופם. הלחץ של הגוף יכול לעזור ליצור תגובה אדפטיבית בריאה אם ​​אתה נתקל במשהו מלחיץ. במקרים של טראומה, התגובה ההסתגלותית הבריאה מוצפת, ומשאירה אותך מנותק מהגוף שלך. טראומה וזיכרונות טראומטיים יכולים להתבטא פיזית גם בדברים כמו מחלות כרוניות, בעיות שינה, כאבי ראש או כאבים תכופים בחזה שאין להם סיבה בסיסית אחרת.

עבור חלק מהמטופלים – במיוחד אלו המנסים לרפא מטראומה שחוו בילדות – הגוף מחזיק בחוויות גם אם הם הדחיקו את הזיכרונות וכבר לא זוכרים בדיוק מה קרה. זה לא אומר שהזיכרונות או ההשפעות שלהם נעלמו, אבל הם חבויים כל כך עמוק עד שמאתגרים לחשוף אותם אפילו עם טיפול. זה המקום שבו טיפול באמנות יכול לעזור.

מהו טיפול באמנות?

עזרה לאנשים להתמודד עם החוויות הטראומטיות שלהם מגיע בצורות רבות, כולל תרופות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפולים מסורתיים אחרים. ישנן גם הרבה שיטות פחות סטנדרטיות שמציעות יתרונות שונים. טיפול באמנות הוא אחת האפשרויות האלטרנטיביות הללו.

מומחים מגדירים טיפול באמנות כ"צורה של פסיכותרפיה הכוללת עידוד של ביטוי עצמי חופשי באמצעות ציור, ציור אנשים או דוגמנות, המשמשת כפעילות מתקנת או כדי לסייע באבחון". טיפול באמנות מעודד מטופלים לעבד את רגשותיהם וחוויותיהם באמצעות מדיומים אמנותיים שונים. זה לא מוגבל לציור או פיסול. טיפול באמנות יכול לכלול כל דבר, החל מציור ועד ריקוד פרשני וכל מה שביניהם.

אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש משתמשים בטיפול באמנות כדי לעזור למטופלים להבין את רגשותיהם וחוויותיהם. צורות אלו של ביטוי עצמי יכולות לסייע בריפוי טראומה ובאבחנות אחרות של בריאות הנפש כמו חרדה ודיכאון.

איך זה יכול לעזור לחולים

מחקר משנת 2014 מצא כי חושי המישוש של בני אדם קשורים למרכז הפחד של המוח וחוויות טראומטיות עלולות להשאיר אנשים מנותקים מהרגש. התרחשות זו עלולה להקשות על ההתמודדות עם אותן חוויות טראומטיות מכיוון שקשה או בלתי אפשרי לבטא את מה שהם עברו בצורה שיכולה להוביל לריפוי. טיפול באמנות מאפשר למטופלים להעביר את רגשותיהם ורגשותיהם מבלי להזדקק למילים.

חלק מהמבוגרים שסבלו מהתעללות מינית ומצבים טראומטיים במהלך ילדותם הדחיקו את הזיכרונות שלהם במשך זמן כה רב עד שהם לא זוכרים מה קרה. טיפול באמנות מאפשר להם לחבר זיכרונות אבודים ולרפא, כך שהם יכולים להשיג את מטרותיהם ולבטוח שוב במערכות יחסים.

מטפלים יכולים לסייע לתהליך הריפוי על ידי דיון ביצירות האמנות שהמטופלים יצרו, לעזור להם לבטא את חוויותיהם במילים. זה מאפשר למטופלים לפתח נרטיב שמונע מהם לחיות מחדש את הזיכרונות. טיפול באמנות מלמד את המוח שהאירוע הטראומטי אינו מתרחש יותר, ומאפשר למטופל לראות בו זיכרון אוטוביוגרפי במקום משהו שימשיך להפעיל את מרכז הפחד של המוח.

שימוש בטיפול באמנות לסיוע בהחלמה מטראומה

אין גישה אחת שמתאימה לכולם לעזור לאנשים ללמוד להחלים מהדברים הטראומטיים שהם חוו. חלקם עשויים להגיב היטב לטיפול התנהגותי מסורתי או קוגניטיבי, בעוד שאחרים עשויים להזדקק לתוכנית טיפול גמישה יותר כדי לעזור להם להתגבר על כאבם ולהחלים.

טיפול באמנות הוא אחת מאפשרויות רבות שיכולות לעזור למטופלים להתאושש מהטראומה שעברה. הטלת צבע על קנבס אולי לא נראית מדעית, אבל הקתרזיס שנוצר יכול להיות הצעד הראשון לעבר עתיד מאושר ובריא יותר.

מעבר לתוכן שאהבתי