יתרונות של אימוני ספורט

יתרונות של אימוני ספורט

ספורטאים מכל הסוגים מסתמכים על כוח וזריזות באזורים ספציפיים בגופם על מנת להצטיין בספורט שלהם ולהתפקד ברמה האופטימלית שלהם. תוכניות אימון ספציפיות לספורט מעוצבות בקפידה כדי להתמקד במיזוג הגוף והנפש כדי להצטיין באמצעות הדרישות הייחודיות לסבולת, מהירות, זריזות, שיווי משקל והתאוששות הנדרשות בכל ענף ספורט, כמו כן למזער פציעות.

נוף הספורט הופך תחרותי יותר ויותר. ילדים מתחילים לחדד את היכולות האתלטיות הטבעיות שלהם צעירים וצעירים יותר ואימונים ספציפיים לספורט יכולים לעזור לספורטאים בכל הגילאים, מכיוון שהוא מורכב בדרך כלל משלושה סיווגים של אימונים שמתחילים בבניית כוח וזריזות הליבה לפני שהם עוברים לתנועות ספציפיות יותר המחקות את ענף הספורט המתאים:

תרגילי כוח כלליים מפתחים כוח שרירים כללי וכוללים תנועות כמו סקוואט, סקוואט קדמי, סקוואט מעל הראש ודדליפט בין רבים, רבים אחרים.

תרגילי כוח מיוחדים מנסים להמיר כוח כללי לכוח, אך הם עדיין מוכווני כוח. רוב ההרמות והתנועות הנפיצות משתלבות בקטגוריה זו וכוללות הרמות אולימפיות, כפיפות בטן קפיצה, גרירת מזחלות כבדה ותרגילים שונים של משקולות ידיים וקטלבלס .

תרגילי כוח ספציפיים נועדו לספק שיפורי כוח באופן ספציפי מאוד לטכניקה הנדרשת של הספורטאי. תרגילים עשויים לכלול תרגילי פליאומטרים ללא עומס ועם עומס קל ותרגילי ספרינט. תרגיל הכוח הספציפי ביותר עבור כל תנועה נתונה הוא מיומנות התנועה עצמה, ובקטגוריה זו תתמקדו בתנועות אלו באופן חוזר ונשנה.

חלק בלתי נפרד מכל אחד מסיווגי החוזק הנ"ל הם תרגילים המסייעים לבסס מהירות, מהירות וזריזות לעצירות מהירות, שינוי כיוון ותאוצה:

 • אימוני ספרינט כגון ריצת התנגדות (באמצעות מצנח התנגדות) ותרגילי חרוט מפתחים מהירות נפיצה
 • עבודת זריזות כוללת לרוב סולם זריזות (עם רצועות התנגדות) לפיתוח רגליים מהירות

איזה תוצאות אפשר להשיג מאימוני ספורט?

על ידי התחייבות לתוכנית אימונים ספציפית לספורט, ספורטאים מסוגלים לתרגל תרגילי זיכרון שרירים ותבניות התניה שנועדו לשפר את הביצועים הכוללים שלהם בספורט שלהם תוך מיקסום התגובה שלהם והתאוששות מהדרישות הפיזיות של הספורט שלהם, שהן רבות.

שונה מענף ספורט. מחקר שנערך על שחקני גולף הראה שכמות הכוח העובר דרך עמוד השדרה במהלך תנופה נמרצת היא בממוצע פי שמונה ממשקל גופם. עם כמות הכוח הזו שנעה לאורך עמוד השדרה, הכרחי שתוכנית גולף נועדה לשמור על טווח תנועה ובו זמנית לשפר את הכוח והיציבות דרך הליבה ועמוד השדרה.

כדורגל לעומת זאת הוא ספורט התנגשות ודורש מספר שכבות של אימון הן לתנוחות מיומנות והן לתנוחות כוח הכולל סדרה של הרמת משקולות, תרגילי זריזות, פליומטריה ותזונה.

תרגיל ספציפי באמת לספורט חייב:

 1. שכפל את התנועה המדויקת שנצפתה בפעולות מסוימות של ספורט
 2. כרוך באותו סוג של כיווץ שרירי המשמש בביצוע המיומנות
 3. לפתח כוח וגמישות באותו טווח תנועה כמו המיומנות בפועל

ספורטאי ירוויח מאוד מסוג זה של אימונים, ככל הנראה יראה שיפורים דרמטיים ברמת הכושר והכוח שלו. היתרונות של אימון ספציפי לספורט כוללים:

 • מהירות מוגברת
 • זריזות מוגברת
 • התניה משופרת
 • מניעת פציעות
 • השגת יתרון תחרותי
 • תאוצה ועוצמה מוגברת
 • שיווי משקל ומודעות לגוף
 • גמישות מוגברת
 • כוח מוגבר
 • סיבולת משופרת ויכולת התאוששות מהירה מאימונים ותחרות

לסיכום

אימון ספציפי לספורט אינו מיועד רק לספורטאי אקסטרים. הטיפוסים היותר פנאי או "לוחם סוף שבוע" יכולים להפיק תועלת משגרות אימונים המיועדות לספורט המתאים להם. רצים, רוכבי אופניים, אנשי ברזל ושחקני צוות פנאי יכולים לאמן את גופם לסבול מתח פיזי לפרקי זמן ארוכים יותר ולהתאושש מהר יותר, מה שמאפשר להם להגדיר ולהגיע ליעדים עוקבים במקום להגיע לרמה.

מעבר לתוכן שאהבתי