איך להתמודד עם חרדות

איך להתמודד עם חרדות

תחושת חרדה מדי פעם היא חלק נורמלי מהחיים, אך אנשים עם הפרעות חרדה חווים חרדה, פחד, אימה ופאניקה תכופים ומוגזמים במצבים יומיומיים. תחושות אלו אינן בריאות אם הן משפיעות על איכות חייך ומונעות ממך לתפקד כרגיל.

תסמינים נפוצים של הפרעות חרדה כוללים:

 • מרגיש לחוץ
 • מרגיש חסר אונים
 • תחושה של פאניקה, סכנה או אבדון מתקרבים
 • עלייה בקצב הלב
 • היפרוונטילציה
 • מְיוֹזָע
 • רַעַד
 • חושב בצורה אובססיבית על טריגר הפאניקה

תחושות חרדה ופאניקה אלו עלולות להפריע לפעילויות היומיומיות ולהיות קשות לשליטה. הם יוצאים מפרופורציה לסכנה בפועל ויכולים לגרום לך להימנע ממקומות או מצבים.

אתה צריך לראות את הרופא שלך אם החרדה שלך משפיעה על חייך ומערכות היחסים שלך. הספק שלך יכול לעזור לשלול כל בעיה בריאותית גופנית בסיסית לפני פנייה לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש.

בעוד שרוב האנשים עם הפרעות חרדה זקוקים לפסיכותרפיה או תרופות כדי להשתלט על החרדה, שינויים באורח החיים ואסטרטגיות התמודדות גם כן יכולים לעשות את ההבדל.

11 טיפים להתמודדות עם הפרעת חרדה:

 1. שמור על פעילות גופנית. פתח שגרה כך שאתה פעיל פיזית ברוב ימות השבוע. פעילות גופנית היא מפחית מתח רב עוצמה. זה יכול לשפר את מצב הרוח שלך ולעזור לך להישאר בריא. התחל לאט, והגבר בהדרגה את כמות ועוצמת הפעילות שלך.
 2. הימנע מאלכוהול וסמים. חומרים אלו עלולים לגרום או להחמיר חרדה. אם אינך יכול להיגמל בעצמך, פנה לספק שירותי הבריאות שלך או מצא קבוצת תמיכה שתעזור לך.
 3. להפסיק לעשן, ולצמצם או להפסיק לשתות משקאות המכילים קפאין. ניקוטין וקפאין יכולים להחמיר את החרדה.
 4. השתמש בטכניקות ניהול מתח והרפיה. טכניקות ויזואליזציה, מדיטציה ויוגה הן דוגמאות לטכניקות הרפיה שיכולות להקל על חרדה.
 5. שים את השינה בראש סדר העדיפויות. עשה מה שאתה יכול כדי לוודא שאתה ישנה מספיק כדי להרגיש נח. אם אתה לא ישן טוב, דבר עם הרופא שלך.
 6. אכלו מזונות בריאים. תזונה בריאה המשלבת ירקות, פירות, דגנים מלאים ודגים עשויה להיות קשורה להפחתת החרדה, אך יש צורך במחקר נוסף.
 7. למד על ההפרעה שלך. שוחח עם הרופא שלך כדי לברר מה עשוי להיות הגורם למצב הספציפי שלך ואילו טיפולים עשויים להיות הטובים ביותר עבורך. שלב את המשפחה והחברים שלך ובקש את תמיכתם.
 8. היצמד לתוכנית הטיפול שלך. קח תרופות לפי ההוראות. שמור על פגישות טיפול והשלם את כל המטלות שהמטפל שלך נותן. עקביות יכולה לעשות הבדל גדול, במיוחד כשמדובר בנטילת התרופות שלך.
 9. זיהוי טריגרים. למד אילו מצבים או פעולות גורמים לך ללחץ או להגביר את החרדה שלך. תרגל את האסטרטגיות שפיתחת עם ספק בריאות הנפש שלך כדי שתהיה מוכן להתמודד עם רגשות חרדה במצבים אלה.
 10. לנהל יומן. מעקב אחר חייך האישיים יכול לעזור לך ולספק בריאות הנפש שלך לזהות מה גורם לך ללחץ ומה נראה לעזור לך להרגיש טוב יותר.
 11. התרועע. אל תתנו לדאגות לבודד אתכם מאנשים אהובים או מפעילויות.

לסיכום

ייתכן שהדאגות שלך לא ייעלמו מעצמן, והן עלולות להחמיר עם הזמן אם לא תחפש עזרה. פנה לספק שירותי הבריאות שלך או לספק בריאות הנפש לפני שהחרדה שלך מחמירה. קל יותר לטפל אם אתה מקבל עזרה מוקדם.

מעבר לתוכן שאהבתי